Stanowisko WZZ "Solidarność-Oświata" w sprawie przebywania w szkołach od poniedziałku 16.03.2020 r.

Szanowni Państwo,

przedstawiam poniżej stanowisko Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata" w kwestii żądania niektórych pracodawców oraz organów prowadzących szkoły i placówki do zobowiązywania nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych do przebywania w szkołach od poniedziałku 16.03.2020 r.

Celem ogłoszonych przez Rząd RP działań jest powstrzymanie szerzenia się koronowirusa COV-19. Oznacza to, że podstawowym zabezpieczeniem jest unikanie jakichkolwiek zbiorowisk i zgromadzeń. Podjęcie decyzji przez Rząd RP o zamknięciu przedszkoli, szkół i placówek jest tożsame z odesłaniem nauczycieli i pracowników oświaty do pozostawania w gotowości do świadczenia pracy poza terenem szkoły i placówki. Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni winni zatem przebywać w domach i maksymalnie ograniczyć swój kontakt z innymi osobami.

W związku z pojawiającymi się sygnałami z poszczególnych regionów naszego kraju zalecamy następujące postępowanie:

1. żądanie dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki o obowiązku pojawienia się w miejscu pracy winno mieć formę pisemną (np. zarządzenie, polecenie służbowe) i posiadać podstawę prawną oraz podpis dyrektora oraz wskazywać konkretne czynności, które ma wykonywać i nie mogą być one wykonane w formie zdalnej (telepraca, home office),

2. każda inna forma może być zignorowana przez nauczycieli i pracowników,

3. w przypadku wydania stosownego zarządzenia lub imiennego polecenia służbowego należy niezwłocznie poinformować przewodniczącego właściwej komisji międzyzakładowej WZZ "Solidarność-Oświata" oraz przesłać scan tego dokumentu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. przewodniczący właściwej komisji międzyzakładowej WZZ "Solidarność-Oświata" winien niezwłocznie interweniować u dyrektora oraz w organie prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny w celu uchylenia stosownego zarządzenia lub polecenia służbowego, które narusza zasady kwarantanny i bezpieczeństwa epidemicznego

5. jeżeli interwencja opisana w pkt. 4 nie przyniesie spodziewanego efektu, przewodniczący komisji międzyzakładowej WZZ "Solidarność-Oświata" w zaistniałej sytuacji winien natychmiast zawiadomić powiatowego inspektora sanitarnego oraz właściwego prokuratora rejonowego o działaniach dyrektora lub organu prowadzącego - w kontekście niebezpieczeństwa sprowadzenia zagrożenia życia lub zdrowia oraz podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 231 par. 1 kodeksu karnego -  kopię wystąpienia należy niezwłocznie przesłać na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Z poważaniem

Sławomir Wittkowicz

Przewodniczący

WZZ "Solidarność - Oświata"

Rodzina 500 plus

 

SOLIDARNOŚĆ OŚWIATA

DOŁĄCZ DO NAS

Pracownicy z kolejnych

szkół i placówek

deklarują chęć

wstąpienia do

Wolnego Związku Zawodowego

Solidarność - Oświata.

Tworzone są struktury Związku

w innych województwach

Czekamy również na Ciebie 

Razem możemy więcej !!! 

Kontakt

Kontakt

Biuro Wolnego Związku Zawodowego 
Solidarność - Oświata

ul. 3 Maja 8/3
85-016 Bydgoszcz

mapa

tel/fax (52) 321-46-22

(52) 585-11-37
(52) 585-12-52 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Rozmowa dnia

Rozmowa dnia w Radiu Pik z Przewodniczącym WZZ Solidarność Oświata

Sławomirem Wittkowiczem dotycząca planowanej  akcji strajkowej

Link do audycji

Godziny pracy biura Związku

 Poniedziałek  -  czwartek
9.00 - 17.00
Piatek
8.00 - 15.00
 

Antymobbing

Wolny Związek  

Solidarność - Oświata

 reprezentując i chroniąc interesy pracownicze, starając się wychodzić naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom członków powołał  Zespół d/s Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi (dotyczy tylko Bydgoszczy)

CESI

 

 

FZZ

 

Informujemy, że biuro Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność - Oświata" w dniach od 29.06.2020 r. do 28.08.2020 r. będzie czynne w godzinach od 10:00 do 15:00

Nowy biuletyn nr 121 z 26 czerwca 2020

Toggle Bar